Wosk pszczeli
Od wieków wosk pszczeli jest wykorzystywany przez człowieka w wielu dziedzinach życia. Wykonywano z niego nie tylko kosmetyki, ale przede wszystkim produkty medyczne, lecznicze. Wosk pszczeli jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół, która służy do budowania plastrów w ulu. Ma wiele niesamowitych zastosowań, które do dziś stanowią podstawę życia ludzi.
Jakie właściwości posiada wosk pszczeli?
Naturalny wosk pszczeli pochodzący z gospodarstw pasiecznych ma wiele cennych właściwości, które są znaczące dla zdrowia ludzi. Przede wszystkim działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, a także łagodząco i nawilżająco. Dzięki temu wykazuje niezastąpione, dobroczynne działanie lecznicze. Od wieków jest używany w przypadku chorób górnych dróg oddechowych oraz przy problemach skórnych. W dermatologii jest wykorzystywany jako naturalny produkt o działaniu przeciwzapalnym, wspomagającym leczenie ran i oparzeń, a także przeciwdrobnoustrojowym.
W kosmetyce wosk pszczeli stanowi podstawę wielu produktów. Dzięki temu, że jest on łatwo przyswajalny przez skórę, dodaje się go do np. balsamów do ciała czy pomadek do ust, ale także do odżywek do włosów. Warto zaznaczyć, że wosk pszczeli jest w kosmetyce stosowany jako naturalny emulgator. Dzięki swojej strukturze, pomaga on w łączeniu wody i oleju, co pozwala na stworzenie produktów, które łatwo wchłaniają się w skórę. Warto wspomnieć więcej o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, ponieważ wosk pszczeli jest również idealnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla skór problematycznych. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako składnik kremów do twarzy, ale również wcierek do suchej, swędzącej skóry głowy.
Witamina A, zawarta w wosku pszczelim jest kluczowa dla zdrowia skóry. Pomaga ona w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry, poprawia jej elastyczność i strukturę. Dodatkowo, wosk pszczeli jest bogaty w kwas linolowi, który zapobiega utracie wilgoci z powierzchni skóry – oznacza to, że zapobiega jej wysuszeniu.
Warto wspomnieć również o innym zastosowaniu wosku pszczelego, jakim jest wytwarzanie z niego świec zapachowych. Produkty oparte na wosku pszczelim lub sojowym stanowią zdrową alternatywę dla popularnych świec parafinowych. Podczas palenia świec opartych na wosku pszczelim czy sojowym, wydobywają się z nich cenne substancje. Nie jest wydzielany żaden dym. Dodatkowo, świece z wosku pszczelego jonizują ujemnie powietrze, co oznacza neutralizację promieniowania z urządzeń elektronicznych. Jest to ważne w przypadku osób zmagających się z astmą czy alergiami.