Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak poprawnie wykonać demakijaż i oczyszczanie skóry?

2023-07-25
Jak poprawnie wykonać demakijaż i oczyszczanie skóry?

Demakijaż i oczyszczanie twarzy są kluczowymi elementami codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Odpowiednie usunięcie makijażu oraz zanieczyszczeń z całego dnia pomaga utrzymać skórę zdrową i w lepszej kondycji. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ codziennie skóra ma kontakt z patogenami, drobnoustrojami, zanieczyszczeniami, chociażby przez dotykanie ją dłońmi czy telefonem komórkowym. Po całym dniu oprócz zanieczyszczeń zewnętrznych, na skórze znajduje się również naturalnie wytworzone sebum oraz wielogodzinny makijaż.

Jakie są konsekwencje niedokładnego oczyszczania twarzy? Stany zapalne, zaskórniki, ale również podrażnienia i zaczerwienienia na skórze. Po całym dniu nie wystarczy opłukać twarzy wodą. Często wiele osób myli ,,zapchanie” skóry przez nowy kosmetyk z niedokładnym oczyszczeniem cery. Jak więc prawidłowo wykonać demakijaż i oczyścić skórę? Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie? Czym jest OCM? Jak często oczyszczać cerę? Już odpowiadamy na te nurtujące pytania!

Demakijaż a oczyszczanie

Kluczowym aspektem jest rozróżnienie dwóch pojęć, czyli demakijażu oraz oczyszczania. Te dwa kroki pielęgnacyjne są często mylone lub utożsamiane ze sobą. Warto jednak podkreślić, że efekty dalszej pielęgnacji w dużej mierze zależą od tych właśnie aspektów. Demakijaż ma za zadanie usunięcie makijażu, pozostałości pielęgnacji porannej, zalegających zanieczyszczeń z całego dnia. Najczęściej demakijaż wykonuje się za pomocą płynu micelarnego, mleczka, masełka, oleju lub olejku hydrofilowego. Po całym dniu noszenia makijażu należy go dokładnie zmyć. Niedokładnie oczyszczenie lub brak wykonania tej czynności mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości, zaskórników czy nawet zaawansowanego trądziku. Oczyszczanie ma za zadanie dokładnie domyć skórę kosmetykiem na bazie wody, czyli np. żelem, pianką czy emulsją. Nieprawidłowe oczyszczanie sprzyja starzeniu się skóry poprzez namnażanie wolnych rodników. Cząsteczki te uszkadzają komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, a tym samym sprzyjają powstawaniu zmarszczek i utracie jędrności skóry. .

Czym jest dwuetapowe oczyszczanie skóry?

Najprościej rzecz ujmując – włączeniem do rutyny pielęgnacyjnej produktu do demakijażu, a następnie kosmetyku do oczyszczania. Pierwotnie, proces ten wyglądał następująco:

 • Pierwszy etap – demakijaż – produkt na bazie oleju
 • Drugi etap – oczyszczanie – produkt na bazie wody

 • Pierwszy etap polega na rozpuszczeniu makijażu i zanieczyszczeń za pomocą produktu olejowego (czystego oleju, olejku hydrofilowego lub masełka do demakijażu). Drugi etap to dokładne oczyszczenie i domycie skóry żelem, pianką lub emulsją. Należy jednak pamiętać, że każda skóra jest inna, ma inne potrzeby i reaguje w różny sposób na dane kosmetyki. Z tego też względu nie każdy decyduje się na produkt olejowy w pierwszym etapie oczyszczania. Alternatywą jest np. płyn micelarny.

  Dzięki dwuetapowemu oczyszczaniu skóra będzie dokładniej oczyszczona, co oznacza, że składniki aktywne będą się lepiej wchłaniać. Skóra wygląda wtedy zdrowiej – pory są dogłębnie, lecz delikatnie oczyszczone, a cera świetlista i gładka. Pobieżne, szybkie mycie np. samą wodą lub płynem micelarnym sprawia, że cera jest szorstka, zanieczyszczona i poszarzała. W takiej sytuacji warto skupić się na dokładniejszym oczyszczaniu twarzy.

  Jak już wcześniej wspomnieliśmy, olejowe formuły można zamienić na płyn micelarny. Ale warto wspomnieć o OCM, czyli o metodzie demakijażu, która jest niezwykle popularna w azjatyckiej pielęgnacji. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku cery dojrzałej oraz suchej, jednak polecamy każdemu ją wypróbować! W tym miejscu należy rozróżnić olej od olejku. Są to zupełnie różne produkty i nie należy utożsamiać ich ze sobą. Olej to czysty olej roślinny, np. awokado, jojoba, rycynowy. Olejek zaś to olejek eteryczny np. lawendowy, sosnowy czy limonkowy lub kosmetyk składający się z wielu różnych olejów i dodatkowych składników, np. olejek do ciała Miodowej Mydlarnii. Kosmetyk ten w swoim składzie ma m.in. olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów i ekstrakt z liści rozmarynu.  

  Metoda OCM, dokładniej Oil Cleansing Method, opiera się na zasadzie ,,tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”. Olej ma usunąć makijaż i brud ze skóry, tym samym nie naruszając bariery hydrolipidowej. Metoda ta jest szczególnie popularna w pielęgnacji Azjatek. Nie podrażnia i nie przesusza dodatkowo skóry. Nie zaburza również prawidłowego pH skóry twarzy. Należy jednak zaznaczyć, że skóra Azjatek oraz Europejek różni się pod względem genetycznym. OCM polega na wykonaniu zarówno demakijażu, jak i oczyszczania czystym olejem. Z biegiem czasu, firmy kosmetyczne postanowiły jednak odpowiedzieć na opinie i prośby konsumentów. By olej lepiej się zmywał, nie zostawiał filmu na skórze, powstały olejki hydrofilowe – są to kosmetyki olejowe, w kompozycji których znajdują się emulgatory czy łagodne detergenty, by produkt lepiej zmywał się z twarzy. Dużą popularność w ostatnim czasie zyskały również balsamy do demakijażu. Posiadają one bardziej zwartą konsystencję, co ułatwia aplikację Pod wpływem ruchów dłoni i ciepła, roztapia się. W odróżnieniu od oleju czy olejku szybciej można go zmyć ze skóry.


  Aktualnie w dwuetapowym oczyszczaniu skóry kluczowe jest to, by wykonać zarówno demakijaż, jak i dokładnie doczyścić cerę. Jak najbardziej polecamy używać do tego celu dwóch osobnych produktów, jednak na rynku pojawiają się również produkty idealne dla osób, będących zwolennikami minimalizmu kosmetycznego. Są to emulsje oczyszczające, czyli coś pomiędzy żelem, mleczkiem, a olejkiem. Taki kosmetyk można zastosować po prostu dwa razy. Po raz pierwszy, by rozpuścić makijaż, a po chwili zaaplikować produkt raz jeszcze, by doczyścić skórę, przy okazji wykonując delikatny masaż.

  Jak prawidłowo oczyścić twarz? – nasze wskazówki

  1. Mycie rąk – zanim przystąpimy do demakijażu, należy pamiętać, by umyć ręce. To właśnie na nich znajduje się najwięcej bakterii, które można przenieść na twarz. Kluczowe jest więc ich umycie, przed aplikacją kosmetyku do demakijażu i dotknięciem twarzy.

  2. Demakijaż – wybór kosmetyku do demakijażu jest indywidualny, uzależniony od preferencji. Warto więc obserwować skórę i jej reakcje na różne konsystencje. Polecamy wypróbować kosmetyk olejowy, który idealnie rozpuści i usunie makijaż, sebum czy zanieczyszczenia, przy tym nie naruszając bariery hydrolipidowej skóry. Używając czystego oleju, może się okazać konieczne użycie płatka kosmetycznego lub ręczniczka do twarzy, by usunąć go ze skóry. W przypadku masełka lub olejku hydrofilowego, wystarczy zmyć produkt wodą. W trakcie wykonywania demakijażu warto masować skórę kolistymi ruchami.

  3. Oczyszczanie – po zmyciu produktu do demakijażu wodą, należy przejść do drugiego etapu, który ma na celu dokładne oczyszczenie twarzy. W tej roli sprawdzą się produkty na bazie wody, czyli żele, pianki lub emulsje do mycia. W tym kroku również polecamy wykonywanie kolistych ruchów dłońmi, dzięki czemu cera nie tylko będzie lepiej oczyszczona, ale również zadziałamy prewencyjnie i przeciwstarzeniowo.

  4. Osuszenie twarzy – delikatne osuszenie skóry również jest bardzo ważnym aspektem. Zabronione jest mocne tarcie i szorowanie twarzy. Odradzamy również używanie do tej czynności tego samego ręcznika, którym osuszamy dłonie lub ciało na co dzień. Zdecydowanie lepiej jest mieć kilka małych ściereczek czy ręczniczków do osuszania twarzy. Mogą sprawdzić się również jednorazowe ręczniki papierowe – szczególnie w przypadku cery trądzikowej. Przypominamy raz jeszcze, że mokre ręczniki, w wilgotnej łazience, są siedliskiem bakterii. Używając go do twarzy, przenosimy na nią zanieczyszczenia z ręcznika. Używając jednorazowych ręczników papierowych lub osobnych ręczniczków do twarzy, wykonanych z naturalnych tworzyw, możemy widocznie zmienić stan skóry! Oczywiście warto pamiętać o częstszej zmianie wszystkich ręczników, nie tylko tych do twarzy.

  Dokładne, lecz delikatne oczyszczanie skóry jest kluczowe. Szczególnie polecamy dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Metoda ta niesie za sobą mnóstwo korzyści, a wybór produktów jest na tyle szeroki, że na pewno każdy znajdzie kosmetyki idealne dla siebie, których stosowanie będzie przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem. Warto zainteresować się delikatnymi formułami, które nie będą dawać uczucia ściągnięcia skóry. Jeśli coś takiego wystąpi, oznacza to, że bariera hydrolipidowa skóry została naruszona. Wykonując demakijaż i oczyszczanie codziennie, trzeba zatroszczyć się o nawilżenie cery. W przypadku pielęgnacji porannej, kwestia oczyszczania jest mocno indywidualna – w większości wypadków wystarczy opłukać twarz wodą, ale można również zastosować delikatną piankę, żel lub emulsję. Przypominamy, by nie przesadzać z oczyszczaniem. Zbyt częste mycie, zbyt mocne produkty czy mocne tarcie będą skutkować przesuszeniem, podrażnieniem oraz wysypem niedoskonałości, które będą spowodowane naruszeniem bariery hydrolipidowej skóry.

  Wskazówka! Po każdym oczyszczaniu twarzy (kontakcie z wodą i środkiem myjącym) należy użyć toniku lub hydrolatu, by przywrócić skórze fizjologiczne pH. Pominięcie tego kroku może skutkować osłabieniem bariery ochronnej skóry i mikrobiomu.

  Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

  Polecane

  RESIBO Olejek do demakijażu OILY ONE, 100 ml

  RESIBO Olejek do demakijażu OILY ONE, 100 ml

  69,30 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 99,00 zł/1szt.Cena regularna 104,00 zł brutto/1szt.
  MOHANI Olej awokado, 100 ml

  MOHANI Olej awokado, 100 ml

  22,90 zł brutto/1szt.
  MOHANI Olej rycynowy, 100 ml

  MOHANI Olej rycynowy, 100 ml

  16,90 zł brutto/1szt.
  MOHANI Olej konopny, 100 ml

  MOHANI Olej konopny, 100 ml

  34,90 zł brutto/1szt.
  MOHANI Olej jojoba, 100 ml

  MOHANI Olej jojoba, 100 ml

  49,90 zł brutto/1szt.
  MOHANI Olej z pestek śliwek, 50 ml

  MOHANI Olej z pestek śliwek, 50 ml

  28,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 33,20 zł/1szt.Cena regularna 36,90 zł brutto/1szt.
  MOHANI Olej z nasion malin, 50 ml

  MOHANI Olej z nasion malin, 50 ml

  36,90 zł brutto/1szt.
  Zaufane Opinie IdoSell
  4.94 / 5.00 108 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2024-07-07
  Świetna obsługa klienta, do tego błyskawiczna wysyłka i miły gratis. Gorąco polecam.
  2024-06-12
  Ekspresowa realizacja.
  pixel