Ukąszenie lub użądlenie – co robić?
Latem, kiedy chodzimy w sandałach, klapkach lub boso, nasze stopy mają wreszcie okazję „oddychać”. Jednakże ciepłe, słoneczne miesiące, w których spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, mogą stanowić pewne zagrożenia dla naszych stóp.
Oprócz uciążliwych owadów, takich jak komary i osy, narażeni jesteśmy również na ataki mrówek i pajęczaków, w tym roztoczy i kleszczy – największych przedstawicieli tej grupy. Zmiany klimatyczne, podróże oraz handel międzynarodowy sprzyjają także rozprzestrzenianiu się egzotycznych insektów, takich jak azjatyckie komary tygrysie i krzaczaste, które zaczynają się czuć u nas jak w domu.
Najczęstsze objawy po użądleniu lub ukąszeniu owadów to swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk i pokrzywka, które są reakcjami alergicznymi. Wywołuje je histamina uwalniana z komórek odpornościowych w skórze, prowadząc do lokalnej reakcji obronnej. Intensywność tych objawów różni się w zależności od osoby, dlatego mogą one być mniej lub bardziej nasilone.
Ukąszenie lub użądlenie – co robić?
Jeśli zostaniesz użądlony lub ugryziony, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania:
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeśli:
W pewnych przypadkach może być konieczne leczenie antybiotykami lub kortykosteroidami w postaci kremów, maści lub tabletek.
WAŻNE OSTRZEŻENIE
Jeśli po użądleniu pszczoły lub osy doświadczasz duszności, zawrotów głowy czy przyspieszonego bicia serca, może to oznaczać wstrząs anafilaktyczny. W takim przypadku natychmiast wezwij służby ratunkowe, gdyż może być konieczne udzielenie pierwszej pomocy.